Dziennikarze, animatorzy, przedsiębiorstwa czy instytuty naukowe, które przybliżają nam najnowsze wyniki badań naukowych, mogą wziąć udział w 12. edycji konkursu Popularyzator Nauki. W tym roku zgłoszenia przyjmowane są do 16 października.
Zgłoszenia można składać w formie wypełnionego formularza, pobranego ze strony serwisu PAP - Nauka w Polsce i wysłać pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Laureatem konkursu "Popularyzator Nauki" serwisu PAP - Nauka w Polsce i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, może zostać osoba lub instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką. Na zwycięzców czeka tytuł Popularyzatora Nauki oraz statuetka. Zgłoszenia do XII edycji przyjmowane są przez Internet do 16 października 2016 r.
W tej edycji zmienia się formuła konkursu. Laureaci zostaną wyłonieni w pięciu kategoriach: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja oraz Media. Spośród wszystkich zgłoszeń Kapituła wybierze jednego laureata Nagrody Głównej. Dodatkowo, jak co roku przy okazji konkursu, redakcja PAP - Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tej kategorii laureata wskaże redakcja.
Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in. współtwórczyni Warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, Centrum Nauki Kopernik, filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki oraz archeolog prof. Andrzej Kokowski.
Kandydaci do konkursu mogą się zgłaszać sami, a w przypadku instytucji czy zespołów - za pośrednictwem swoich przedstawicieli. Kandydata do nagrody może nominować każdy, ale tylko za zgodą zgłaszanego. Wszystkie kandydatury oceni kapituła, w której znajdą się przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Prasowej S.A. oraz środowiska naukowego.
Źródło: nauka.gov.pl